A Huculösvény szabályai
A Huculösvény általános szabályai
§ 1
(1) A versenyzők három korosztályban vesznek részt: A - gyermekek, 8-12 évesek; B - juniorok, 13-18 évesek; C - felnőttek, 19 évesek és idősebbek, a versenyző életkorát az a naptári év határozza meg, amelyben a versenyző betölti az első életévét. Az egész szezonban ugyanabban a korcsoportban versenyez. A 18 év alatti versenyzőknek mindkét szülő vagy törvényes gyám írásos engedélyével kell rendelkezniük a versenyzéshez.
(2) A sportolónak rendelkeznie kell balesetbiztosítással a verseny időtartamára, és az orvosa írásos engedélyével kell rendelkeznie a versenyen való részvételhez. 3. Azok a sportolók, akik nem felelnek meg ezeknek a követelményeknek (szülői beleegyezés - ez lehet háziorvostól származó - és a biztosítási igazolás, amelyet minden versenyen be kell mutatni), nem indulhatnak a versenyen.
§ 2
(1) A lónak rendelkeznie kell a lóútlevéllel, melyben három nyelven - magyar, szlovák és lengyel nyelven - aktuális influenza elleni oltási bizonyítványt kell felmutatni minta szerint, üres hellyel a további bejegyzések számára. Az ennek a követelménynek nem megfelelő lovak a versenyterületre nem engedhetők be!!!
(2) Sántító ló esetén az állatorvos a versenybírókkal egyeztetve nem engedélyezheti a ló indulását. Az emberek és a többi ló biztonságára veszélyt jelentő lovak nem engedhetők be a verseny területére.
(3) Az 5 hónapnál vemhesebb kancák nem vehetnek részt a versenyen.
(4) Egy ló kétszer indulhat a versenyen, de két különböző osztályban.
§ 3
(1) A verseny során:
a. 75 cm-nél hosszabb sarkantyú vagy karó nem használható.
b. A lovasnak tiszta, jó állapotban lévő, a lóra illesztett nyereggel (nyereg és kantár) és lónyereggel kell rendelkeznie. Engedélyezett a túranyeregben (trekking nyeregben) való indulás.
c. a lovas ruházata nincs meghatározva, de tisztának és korlátozás mentesnek kell lennie, sarokkal és sima talppal ellátott lábbeli szükséges, sarok nélküli lábbeli esetén pedig orrvédő;
d. minden versenyzőnek kemény fejfedőt - hárompontos rögzítésű kobakot - kell viselnie, a gyermekeknek és a junioroknak védőmellényt kell viselniük.
(2) A kegyetlenség minden jele vagy a zsűri által lókínzásnak minősített cselekedet kizárással büntetendő.
§ 4
(1) A verseny előtt technikai eligazítás lesz és átvizsgálják a lovakat. A versenyzőnek és a csapatvezetőnek meg kell jelennie az átvizsgáláson.
(2) A versenyzőnek és a csapatvezetőnek jelentkeznie kell az állatorvosi vizsgálatra. A következő szabályok érvényesek:
a. A versenyző ruházatának rendezettnek és tisztának kell lennie;
b. A versenyzőnek az ellenőrzésre a versenyző és a klub nevének, a ló nevének és korának megadásával kell jelentkeznie,
c. A lónak tisztának kell lennie és ügetésben kell felkészülnie (galopp nem megengedett);
d. minden egyéb felszerelést (kantár, ínvédő stb.) kivétel nélkül el kell távolítani;
e. minden sérülést és sebet állatorvosnak állatorvosi kartonon kell rögzítenie.
(3) A technikai eligazításon a versenypálya vezetősége közli a pontos távot és a pályát, a pálya tempóját és időlimitjét pedig a zsűri határozza meg. A tempó a pálya nehézségétől és az időjárási viszonyoktól függ.
(4) A versenyzőknek a pálya nehézségétől és az időjárási viszonyoktól függően kell tartaniuk a tempót.
(5) A zsűri jogosult a pálya teljesítésének időlimitjét a Szabályzatban meghatározottak szerint megemelni, de legfeljebb 350 m/perccel.
§ 5
(1) A Bírói Bizottságnak - az Állatorvosi Bizottság kérésére is - joga van a verseny során bármikor kizárni egy lovat és egy versenyzőt, ha olyan betegségeket észlel, amelyek a ló vagy a versenyző egészségét károsíthatják.
(2) A lovaknak a Hucul pályát a Versenybírói Bizottság által meghatározott sorrendben és időközönként kell teljesíteniük.
(3) A Bírói Bizottság döntései visszavonhatatlanok és véglegesek.
(4) A záróünnepségen az öltözködési szabályok ajánlottak: zakó, fehér nadrág, kobak, csizma.
§ 6
(1) A kijelölt Fellebbviteli Bizottság megvizsgálja a Szervező által meghatározott határidőn belül benyújtott kérelmeket és óvásokat.
(2) A kamerafelvételek bizonyítékként történő bemutatása megengedett, feltéve, hogy azok folyamatosak (egy felvétel) és nem tartalmazzák a vágás nyomait.
(3) A benyújtott óvások díját a Szervező határozza meg.
(4) Az óvási bizottság döntései véglegesek.
A Huculösvény részletes szabályzata a bajnoksághoz
§ 1
(1) A Huculösvény a következő távokon kerül megrendezésre:
A osztály: 600 - 1000 m, 12 - 16 akadály
B osztály: 1200 - 1800 m, 16 - 20 akadály
C osztály: 1500 - 3000 m, 23 - 25 akadály
A pontos távot, a tempót, az időkorlátot, az akadályok sorrendjét és az akadályok helyes leküzdéséért járó bónuszpontokat a zsűri a verseny előtti technikai eligazításon adja meg, figyelembe véve a terep kialakítását, a talaj típusát és az időjárási viszonyokat.
(2) A versenyzőknek a versenyen való részvételt a versenybíróság határozza meg.
(3) A pálya mindig tartalmaz bizonyos számú számozott természetes vagy mesterséges akadályt a 36 engedélyezett akadályból. A pálya kialakításáért egy felhatalmazott, kijelölt pályagazda (pályatervező) felel.
(4) Az akadályok egymással kombinációkat vagy úgynevezett sorokat alkothatnak, ahol minden egyes tagot külön betűvel jelölnek (A,B,C,.).
§2
(1) Minden akadályt két zászlóval jelölünk, a bal oldalon fehér, a jobb oldalon piros zászlóval, amelyek az akadály területét jelölik, valamint az akadály megközelítési oldalán, a piros zászló mellett elhelyezett sorszámmal. Az akadályt az akadály megközelítési oldalán kell megjelölni.
(2) A lóháton áthaladó rajt- és célvonalat két látóvonallal (fehér a bal oldalon és piros a jobb oldalon) jelölik.
(3) A lovaglás útvonalát pontosan ki kell jelölni, a kétes helyeken kötelezően átvezető zászlókat kell elhelyezni. A versenyzőnek az útvonal teljes hosszát be kell lovagolnia.(4) A versenyző a rajtbíró által adott jelre indul, amikor készen áll az indulásra. Az időmérés fotocellával történik. 5. A versenyzőknek a versenyen a versenyzőt nem kell megállniuk.
(5) A versenyzők a zsűri által meghatározott időközönként rajtolnak (részletes rajtlista a verseny kezdete előtt). Abban az esetben, ha a versenyzők ugyanazon akadály előtt találkoznak, az előtte lévő (később induló) versenyzőnek elsőbbsége van az akadály leküzdésében.
(6) A lovas versenyző a technikai eligazításon meghatározott 140-300 m/perc tempóban, a megadott idő alatt teljesíti a pályát.
(7) A pályán felállított akadályok számánál legfeljebb 3 akadályt szabad kihagyni, miután legalább egy kísérletet tett mindegyik akadály áthaladására. Ez azonban azok büntetőpontokban kifejezett értékének hozzáadását jelenti.
(8) A kétszeri megtagadás és az ugyanazon akadály későbbi áthaladása sikertelenségnek számít.
(9) Az akadályok bármilyen jármódban lovagolhatók, de az akadály nehézségéhez és a lovas képességeihez igazodva, a fából készült akadályok pedig csak lépésben lovagolhatók.
(10) A pályát szabad jármódban kell végiglovagolni, kivéve az utolsó három akadály közötti szakaszokat, amelyeket csak ügetésben szabad lovagolni, a célba vezető legrövidebb útvonalon.
(11) A pályát legalább egy meredek emelkedővel és egy meredek lejtővel kell kialakítani.
(12) A pályán legalább 2 darab, egyenként legalább 100 m hosszúságú, jelölt vágtázó szakasznak és legalább 1 darab jelölt lejtőnek kell lennie.
12. Kötelezően legalább 2 előírt, egyenként legalább 100 m hosszúságú vágtázó szakasznak és legalább 1 előírt, legalább 100 m hosszúságú galopp szakasznak kell lennie. Az 5 lépésnél hosszabb átmenet más jármódra az előírt jármóddal rendelkező szakaszokon 5 pont büntetést von maga után, és az ilyen szakaszok nem az előírt jármóddal történő átszelése kiesést von maga után.
(13) A versenyeken a pálya minden akadályát kötelező megkísérelni. Minden akadályon két visszautasítás megengedett a ló részéről, a harmadik visszautasítás a páros versenyből való kizárását eredményezi - ezután a versenyzőnek el kell hagynia a pályát, és vissza kell térnie a célba. 2024-ben az akadálypálya további áthaladása edzéslovaglásnak minősül.
(14) Az ugró akadályok magassága legfeljebb 70 cm, hacsak az éves versenyszabályzat másként nem rendelkezik.
(15) A kapunak rendelkeznie kell egy zárral (nyeletőfék, kampó stb.). Ahhoz, hogy a sérülést el lehessen kerülni, a játékosnak a kaput maga mögött kell lezárnia.
§3
(1) Az akadály helyes teljesítéséért (a zászlók közötti akadályba való belépés és a zászlók közötti akadályból való kilépés) bónuszpontokat kap a versenyző.
(2) Bónuszpontok járnak egy akadály hibátlan leküzdéséért: 2 pont egy könnyebb akadályért és 5 pont egy nehezebb akadályért. Abban az esetben, ha egy akadályt kihagynak, mielőtt megkísérelnék áthaladni rajta, büntetőpontokat kap a versenyző.
(3) Ha egy akadályt leszerelnek, kihajtanak az akadály területéről, vagy egyáltalán nem lovagolnak meg (a zászlók előtt hagyva), az akadályt figyelmen kívül hagyják.
§4
Büntetőpontok járnak a következőkért:
(1) A szabvány felett elért idő 10 másodperces tűréshatárral - 0,25 pont/1 másodperc. (2024-ben nem alkalmazható);
(2) 10 s tűréshatárral a szabvány alatt elért idő - 0,50 pont/1s. (2024-ben nem alkalmazható);
(3) A pálya egy kijelölt szakaszának az előírttól eltérő jármóddal (5 lépés / foulé), valamint az utolsó három akadály közötti pályaszakasznak a trabtól eltérő jármóddal történő teljesítése, és nem a célba vezető legrövidebb útvonalon történő teljesítése - 5 pont. (átmenet gyaloglásra vagy galoppra három lépés/foulé felett).
§5
(1) A helyezések sorrendjét a magasabb pontszám határozza meg (a bónuszpontok összegéből mínusz a büntetőpontok száma). A 2024-ben elért azonos pontszám esetén a rövidebb lovaglási idő a döntő (későbbi években: a lehető legközelebb a kijelölthez (+/-; legfeljebb 0,01 mp.)).
(2) A Visegrádi Bajnokság rangsorolásánál az 1-15. helyért járó pontokat kell használni.
§6
Kizárás következik be:
(1) a pályán más lovat lovagol, mint amivel nevezett;
(2) a lóval való durva bánásmód - az ostorral való visszaélés - 3 ütésnél több ütés egy fordulóban;
(3) a lovas sportszerűtlen viselkedése (vulgáris kiabálás, a bírók sértegetése, a közönség sértegetése stb.).
§7
Kizárásra kerül sor:
(1) a ló látható sérülése (sántaság, sérülések);
(2) udvariassági segédeszköz használata az útvonal megkönnyítése érdekében;
(3) A maximális idő túllépése (dupla időnorma); 4;
(4) Háromszori visszautasítás ugyanazon az akadályon; 5;
(5) 3-nál több akadály kihagyása (áthaladása) a versenyen;
(6) útvonalzavar, útvonal túllépése. A pálya téves bejárása, az akadályoknak a megállapítottól eltérő sorrendben történő leküzdése (továbbá: a kötelező lovaglás rossz oldalról történő leküzdése);
(7) leesés a lóról valamint leszállás a lóról a rajt- és a célvonal között;
(8) a kijelölt pályaszakasznak az előírttól eltérő, 5 lépésnél/foulé-nál több jármóddal történő bejárása.